niedziela, 3 stycznia 2016

Tatarskie kiufte

Tatarskie kiufte 




Bułgarskie słowo кюфте pochodzi od arabskiego kufta, razem z tureckim köfte i greckim κεφτές. Robi się je z  tłustego mięsa mielonego (tradycyjnie miesza się wieprzowinę i cielęcinę w proporcjach 60% na 40%, ale można użyć tylko wieprzowiny). Jeśli mięso jest zbyt chude, dodajemy zmieloną słoninę - ok 25-30%. Mięso przyprawia się cebulą, solą, pieprzem, kminkiem rzymskim (kumin), natką pietruszki i odrobiną wody lub piwa. Niekiedy dodaje się jajko i/lub namoczoną i wyciśniętą kromkę chleba. Tajemnica soczystego kiufte kryje się w dość tłustym mięsie, długim wyrabianiu (najlepiej ręką) i "leżakowaniu" - musi przegryźć się min. 12, a najlepiej 24 godziny. Smaży się na grillu lub na patelni grillowej.
Tatarsko kiufte różni się od tego tradycyjnego. Zazwyczaj jest większe a w środek dodaje się, w zależności od regionu, sera żółtego, papryczkę chili, pokrojone pieczarki i/lub ogórki konserwowe.
Składniki:
1 kg mięsa mielonego
(najlepiej 60% tłustej wieprzowiny i 40% cielęciny, 
ale można użyć samą wieprzowinę)
 5 -7 g kminku rzymskiego (kuminu) - ok 1 łyżeczkę z górką
5 g pieprzu czarnego - płaska łyżeczka
5 g soli 
1 drobno pokrojona cebula
pęczek natki pietruszki
100 ml wody
ser żółty




Wykonanie

Wyrabiamy bardzo dobrze mięso z przyprawami, cebulką i wodą. Odstawiamy do lodówki na 24 godz. a minimum na noc. przed smażeniem dobrze jest jeszcze raz wyrobić. Formujemy w miarę płaskie kotlety - do środka każdego dajemy kawałek sera żółtego. Smażymy na dobrze rozgrzanej patelni grillowej, lekko posmarowanej tłuszczem. Gotowe kotlety smakują najlepiej z frytkami i szopską sałatką. 









Smacznego

2 komentarze:

  1. Pycha.Własnie zjadam drugiego kotlecika

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie przedstawiasz kolejność czynności i super zdjęcia do tego. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń